RNCF2010DKE20K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE20K5
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 20.5K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
RNCF
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
20.5kOhm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010DKE20K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C