RNCF2010DKE1R74
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE1R74
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.74 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
250mW
Working Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistance :
1.74Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%