RNCF2010DKE1R40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE1R40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.4 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.4Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2010DKE1R40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C