RNCF2010DKE1R02
Mfr.Part #
RNCF2010DKE1R02
Description
RES 1.02 OHM 0.5% 1/4W 2010
Power Rating :
250mW
Resistance :
1.02Ohm
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2010DKE1R02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.02Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C