RNCF2010DKE1K40
Mfr.Part #
RNCF2010DKE1K40
Description
RES 1.4K OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.4kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2010DKE1K40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.4kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C