RNCF2010DKE120K
Mfr.Part #
RNCF2010DKE120K
Description
RES 120K OHM 0.5% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
120kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2010DKE120K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 120kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C