RNCF2010DKC21R0
Mfr.Part #
RNCF2010DKC21R0
Description
RES 21 OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
21Ohm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010DKC21R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 21Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C