RNCF2010BTE8R87
Mfr.Part #
RNCF2010BTE8R87
Description
RES 8.87 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
2
Pbfree Code :
yes
Resistance :
8.87Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010BTE8R87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.87Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C