RNCF2010BTE8R45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE8R45
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.45 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
8.45Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Series :
RNCF
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W