RNCF2010BTE825R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE825R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 825 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
825Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010BTE825R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 825Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C