RNCF2010BTE71K5
Mfr.Part #
RNCF2010BTE71K5
Description
RES 71.5K OHM 0.1% 1/3W 2010
2010 (5025 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
71.5kOhm
Power Rating :
250mW
yes
Datasheets
RNCF2010BTE71K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 71.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C