RNCF2010BTE6R04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE6R04
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.04 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Resistance :
6.04Ohm
Series :
RNCF
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2010BTE6R04
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.04Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C