RNCF2010BTE6K98
Mfr.Part #
RNCF2010BTE6K98
Description
RES 6.98K OHM 0.1% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
6.98kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCF2010BTE6K98
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C