RNCF2010BTE66K5
Mfr.Part #
RNCF2010BTE66K5
Description
RES 66.5K OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
66.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2010BTE66K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C