RNCF2010BTE5R76
Mfr.Part #
RNCF2010BTE5R76
Description
RES 5.76 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
5.76Ohm
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Datasheets
RNCF2010BTE5R76
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCF Series, Thin Film, 5.76Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C