RNCF2010BTE5R49
Mfr.Part #
RNCF2010BTE5R49
Description
RES 5.49 OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.49Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2010BTE5R49
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.49Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C