RNCF2010BTE5K90
Mfr.Part #
RNCF2010BTE5K90
Description
RES 5.9K OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Resistance :
5.9kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010BTE5K90
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C