RNCF2010BTE5K60
Mfr.Part #
RNCF2010BTE5K60
Description
RES 5.6K OHM 0.1% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
5.6kOhm
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Datasheets
RNCF2010BTE5K60
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C