RNCF2010BTE56R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE56R2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 56.2 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
56.2Ohm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2010BTE56R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C