RNCF2010BTE51R1
Mfr.Part #
RNCF2010BTE51R1
Description
RES 51.1 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
51.1Ohm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010BTE51R1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C