RNCF2010BTE51R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 51 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
51Ohm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C