RNCF2010BTE4K02
Mfr.Part #
RNCF2010BTE4K02
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
4.02kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010BTE4K02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.02kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C