RNCF2010BTE36R5
Mfr.Part #
RNCF2010BTE36R5
Description
RES 36.5 OHM 0.1% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
36.5Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RNCF2010BTE36R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C