RNCF2010BTE2M94
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE2M94
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.94M OHM 0.1% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
2.94MOhm
Power Rating :
250mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RNCF2010BTE2M94
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.94MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C