RNCF2010BTE2M37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE2M37
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.37M OHM 0.1% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.37MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2010BTE2M37
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.37MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C