RNCF2010BTE2K61
Mfr.Part #
RNCF2010BTE2K61
Description
RES 2.61K OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
RNCF
Power Rating :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
2.61kOhm
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2010BTE2K61
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C