RNCF2010BTE2K40
Mfr.Part #
RNCF2010BTE2K40
Description
RES 2.4K OHM 0.1% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.4kohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
2010 (5025 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Series :
RNCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2010BTE2K40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C