RNCF2010BTE2K26
Mfr.Part #
RNCF2010BTE2K26
Description
RES 2.26K OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
2.26kOhm
Datasheets
RNCF2010BTE2K26
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.26kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C