RNCF2010BTE240K
Mfr.Part #
RNCF2010BTE240K
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RNCF2010BTE240K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 240kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C