RNCF2010BTE1M91
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE1M91
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.91M OHM 0.1% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.91MOhm
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2010BTE1M91
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.91MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C