RNCF2010BTE19K6
Mfr.Part #
RNCF2010BTE19K6
Description
RES 19.6K OHM 0.1% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
19.6kOhm
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010BTE19K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C