RNCF2010BTE182R
Mfr.Part #
RNCF2010BTE182R
Description
RES 182 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
182Ohm
Datasheets
RNCF2010BTE182R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 182Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C