RNCF2010BTE16K5
Mfr.Part #
RNCF2010BTE16K5
Description
RES 16.5K OHM 0.1% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
16.5kohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010BTE16K5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.5kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C