RNCF2010BTE10R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTE10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10Ohm
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2010BTE10R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C