RNCF2010BTE10K0
Mfr.Part #
RNCF2010BTE10K0
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/3W 2010
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
10kOhm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010BTE10K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010BTE10K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C