RNCF2010BTE102K
Mfr.Part #
RNCF2010BTE102K
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
102kOhm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010BTE102K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 102kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C