RNCF2010BTE100R
Mfr.Part #
RNCF2010BTE100R
Description
RES 100 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Height :
711.2μm
Resistance :
100Ohm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
333mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
250mW
Published :
Surface Mount
Datasheets
RNCF2010BTE100R
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010BTE100R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C