RNCF2010BTC976K
Mfr.Part #
RNCF2010BTC976K
Description
RES 976K OHM 0.1% 1/3W 2010
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
976kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010BTC976K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 976kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C