RNCF2010BTC750R
Mfr.Part #
RNCF2010BTC750R
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2010 (5025 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
750Ohm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2010BTC750R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 750Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C