RNCF2010BTC68K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTC68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 68K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
68kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm