RNCF2010BTC46K4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BTC46K4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 46.4K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Resistance :
46.4kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Series :
RNCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010BTC46K4
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 46.4kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C