RNCF2010BTC42R2
Mfr.Part #
RNCF2010BTC42R2
Description
RES 42.2 OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
42.2Ohm
Datasheets
RNCF2010BTC42R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 42.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C