RNCF2010BTC120R
Mfr.Part #
RNCF2010BTC120R
Description
RES 120 OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
120Ohm
Published :
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Max Power Dissipation :
333mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010BTC120R
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010BTC120R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 120Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Stackpole Electronics RNCF2010BTC120R is a surface mount chip resistor with a resistance value of 120 ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/3 watt and a size of 2010.
Features:
- Surface mount design
- Resistance value of 120 ohms
- Tolerance of 0.1%