RNCF2010BTC118K
Mfr.Part #
RNCF2010BTC118K
Description
RES 118K OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
118kOhm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010BTC118K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 118kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C