RNCF2010BTC10R2
Mfr.Part #
RNCF2010BTC10R2
Description
RES 10.2 OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
10.2Ohm
Datasheets
RNCF2010BTC10R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C