RNCF2010BTC10R0
Mfr.Part #
RNCF2010BTC10R0
Description
RES 10 OHM 0.1% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
10Ohm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010BTC10R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C