RNCF2010BKT40R2
Mfr.Part #
RNCF2010BKT40R2
Description
RES 40.2 OHM 0.1% 1/3W 2010
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
40.2Ohm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
333mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
711.2μm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010BKT40R2
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010BKT40R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C