RNCF2010BKT200R
Mfr.Part #
RNCF2010BKT200R
Description
RES 200 OHM 0.1% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
200Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
2010 (5025 Metric)
Datasheets
RNCF2010BKT200R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 200Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C