RNCF2010BKE9R53
Mfr.Part #
RNCF2010BKE9R53
Description
RES 9.53 OHM 0.1% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
9.53Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
2
Datasheets
RNCF2010BKE9R53
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 9.53Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C