RNCF2010BKE953K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010BKE953K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 953K OHM 0.1% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
953kOhm
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2010BKE953K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 953kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.1%, -55°C~155°C